USG bioderek
Co wykrywa USG bioderek?
USG bioderek to jedno z najważniejszych badań, jakie powinno się wykonać u dziecka. Dlaczego? Stan stawów biodrowych już od momentu narodzin będzie rzutował na jego rozwój motoryczny, a także na naukę chodzenia.
Rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości na wczesnym etapie rozwoju dziecka umożliwia wcześniejsze wdrożenie koniecznych działań.
Badanie to jest jedną z najlepszych metod diagnostyki dysplazji stawów biodrowych. W czasie badania ocenie poddawane są elementy kostne i stawowe. Badanie bioderek dostarcza także informacji dotyczących położenia głowy kości udowej względem panewki.
Jak wygląda badanie USG bioderek?
Badanie USG bioderek - podobnie jak inne badania USG - wykonywane jest za pomocą ultrasonografu. Ultrasonograf to urządzenie, które po przyłożeniu do skóry obrazuje stan wewnętrznych struktur.
Wszystko to dzięki działaniu fal ultradźwiękowych, które skutecznie przenikają przez skórę w głąb ciała, gdzie odbijają się od tkanek i ponownie docierają do głowicy. Wynik badania widoczny jest na bieżąco na ekranie monitora.
Częstą obawą rodziców jest bezpieczeństwo takiego badania, ale nie ma tu wątpliwości, że fale ultradźwiękowe wykorzystywane w badaniu są nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu (w przeciwieństwie do stosowanego w badaniach RTG promieniowania rentgenowskiego). Można więc śmiało stwierdzić, że ten rodzaj badań jest bezpieczny - zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Badanie to jest niebolesne.
Kiedy zapisać się na badanie?
Kiedy najlepiej wykonać USG bioderek? Zaleca się, aby po raz pierwszy zrobić to tuż po narodzinach, gdy neonatolog ocenia wszelkie dysfunkcje kości i stawów, w tym bioder.
Zdaniem ekspertów, poza tym pierwszym USG bioderek u niemowlęcia, badanie to należy wykonać jeszcze trzykrotnie w późniejszym czasie. Oto proponowany harmonogram USG bioderek u dziecka:
- drugie USG bioderek - po ukończeniu przez dziecko 6. tygodnia życia (oraz nie później niż przed ukończeniem 12 tygodni);
- trzecie USG bioderek - po ukończeniu 3. miesiąca życia;
- czwarte USG bioderek - gdy dziecko zacznie chodzić samodzielnie oraz w każdej sytuacji, gdy zaobserwujemy jakiekolwiek nieprawidłowości lub zmiany w sposobie poruszania się dziecka.
Warto wiedzieć, że w USG stawów biodrowych dziecka to przede wszystkim badanie profilaktyczne. W przypadku, gdy neonatolog lub ortopeda rozpozna, że biodra dziecka nie rozwijają prawidłowo, wówczas obowiązany jest do poinstruowania rodziców co do dalszych działań, mających na celu zminimalizowanie objawów nieprawidłowości.
Inne wskazania do wykonania USG bioderek to:
- objaw Barlowa, czyli wyważenie stawu;
- objaw Ortolaniego, czyli przeskakiwanie bioderka;
- niesymetryczne lub nienaturalne ułożenie nóżek;
- opór wyczuwalny podczas poruszania kończyną dolną dziecka;
- różnice w długości nóżek dziecka.
Przygotowanie do USG bioderek
USG bioderek nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG u dziecka.
Jak długo czeka się na wyniki?
Wyniki badania USG bioderek dostępne są tuż po przygotowaniu opisu badań, czyli jeszcze na tej samej wizycie.
Pytania
i odpowiedzi
Rezerwacja terminu
Lekarz:
{{ selectedMeeting? selectedMeeting.firstname+' '+selectedMeeting.lastname: ''}}
Twoja wizyta odbędzie się:
{{ selectedMeeting? selectedMeeting.term_date_text : ''}}
{{ selectedMeeting? selectedMeeting.time : '' }}
Usługa:
{{ selectedTreatment.name }}
Typ wizyty:
{{ selectedVisitType.name }}