Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Paluch koślawy - haluks

Paluch koślawy to deformacja stopy która polega na odchyleniu palucha w kierunku pozostałych palców stopy. Dowiedz się więcej o przyczynie haluksów i metodach leczenia.

Paluch koślawy

Paluch koślawy to deformacja stopy zwana potocznie haluksem, jest nie tylko defektem kosmetycznym ale bardzo często powoduje dolegliwości bólowe i szereg innych komplikacji jak np odpowiedni dobór obuwia czy ograniczenia w sporcie.

Haluks polega na odchyleniu palucha w kierunku pozostałych palców stopy i należy pamiętać, że paluch koślawy nie jest tylko chorobą stawu palucha. W rzeczywistości jest to złożona deformacja całego przodostopia, prowadząca do powstania: palców młotkowatych, neuralgii Mortona, płaskostopia poprzecznego i wielu innych problemów zdrowotnych. 

Oprócz aspektu wizualnego rozwój haluksa niesie ze sobą dodatkowe utrudnienia tj. problem z chodzeniem i staniem, przewlekły ból śródstopia, a nawet rozwój zmian zwyrodnieniowych w kolanach czy biodrach

Diagnostyka i przyczyny haluksów

Przyczyny palucha koślawego to:


  • Osłabione mięśnie stopy
  • Dna moczanowa 
  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) 
  • Ciasne niewygodne buty 
  • Płeć (częściej występuje u kobiet) 
  • Stopa płasko koślawa 
  • Czynniki genetyczne (występowanie rodzinne) 
  • Zbyt duża masa ciała 
  • Urazy
  • Amputacja drugiego palca 
  • Nadmierna długość palucha 
  • Łuszczycowe zapalenie stawów 


Niezwykle ważna jest diagnostyka zanim zostanie wdrożone leczenie. Poprawna diagnoza pozwala zniwelować ryzyko dalszego rozwoju choroby.

Do badań diagnostycznych należą ultrasonograficzne, morfologiczne, radiologiczne, pedobarograficzne oraz tomografia komputerowa czy rezonans.

Kluczowe jest indywidualne podejście do pacjenta i jego przypadku, obecnie opisano blisko 150 technik operacyjnych, co dowodzi braku jednej uniwersalnej metody. Dzięki nowym metodom operacyjnym i nowoczesnym implantom możliwe jest już leczenie bezgipsowe, co oznacza szybszy powrót do sprawności czy lepsze wyniki przeciwbólowe i wizualne (kosmetyczne). 

Czy są inne metody leczenia haluksów?

Wielokrotnie pacjenci przychodzą z takim pytaniem i dotyczy ono aparatów zakładanych na palec i różnych pelotów.

Badania naukowe wykazują jednoznacznie, że aparaty stosowane na schorzenie palucha koślawego, nie leczą deformacji i nie są w stanie jej zmniejszyć, być może mogą one jedynie trochę spowolnić rozwój choroby bądź zadziałać przeciwbólowo.

Z kolei peloty metatarsalne nie wpływają na wielkość deformacji, a mogą jedynie zmniejszać ból od spodu stopy. 

Warto wiedzieć, że operacja haluksów nie jest kłopotliwym doświadczeniem, pacjent zwykle w ciągu 2 dni wychodzi do domu a po kilku godzinach od zabiegu może poruszać się o kulach z wykorzystaniem specjalnego obuwia.

Występowanie i zapobieganie

Paluch koślawy częściej występuje u kobiet nie tylko ze względu na skłonność do noszenia nieodpowiedniego obuwia, ale również dlatego, że kobiety posiadają słabszą niż mężczyźni budowę mięśniowo-więzadłową stopy.

Aby zapobiec powstaniu lub rozwojowi schorzenia palucha koślawego najważniejsze jest noszenie wygodnego obuwia, zaleca się również wykonywanie ćwiczeń palców u stóp i ogólną aktywność fizyczną, aby zapobiec nadwadze/otyłości.

Zadbaj o swoje stopy i codzienny komfort.  Umów się na konsultację i skorzystaj z refundowanego w ramach NFZ zabiegu.

This is some text inside of a div block.
Koszt badania:
This is some text inside of a div block.

Pytania
i odpowiedzi