Rozejście mięśni prostych brzucha
Czym jest rozejście mięśnia prostego brzucha?
Mięsień prosty brzucha pracuje podczas oddychania, wspólpracuje z mięśniami krocza i jest odpowiedzialny za uginanie tułowia, podciąganie miedniczy czy opuszczanie żeber.
Rozejście mięśnia prostego brzucha jest problemem, z którym boryka się wiele osób intensywnie trenujących - oraz kobiet po ciąży. Jest to zaburzenie funkcjonalne i polega na oddaleniu od siebie mięśni prostych brzucha przy jednoczesnym wydłużeniu kresy białej.
Uwidacznia się także jako uwypuklenie w linii środkowej brzucha, podczas aktywacji mięśni brzucha (powstaje tak zwany stożek).
Przyczyny rozejścia mięśnia prostego brzucha
- Ciąża mnoga
- Późny wiek rodzącej
- Cięcie cesarskie
- Duża masa urodzeniowa dziecka
- U pacjentek u których w trakcie przebiegu ciąży występuje duża ilośc wód płodowych
- Nieprawidłowo dobrany trening, który będzie nadmiernie obciążał ścianę brzucha
- Zbyt intensywny trening
- Zbyt wczesny powrót do aktywności fizycznej po ciąży porodzie
- Za krótka przerwa czasowa pomiędzy ciążami
- Liczne ciąże i dźwiganie ciężarów w ciąży
- Nieprawidłowy wzorzec oddechowy
- Zwiększone ciśnienie śródbrzuszne
- Nieprawidłowe napięcie mięśniowe
- Przewlekły kaszel
- Zaparcia
- Nieprawidłowe napięcie dna miednicy
- Predyspozycje genetyczne
Objawy towarzyszące zaburzeniu funkcjonalnemu jakim jest rozejście mięśnia prostego brzucha.
- wzdęcia
- nietrzymanie moczu
- zaparcia
- biegunka
- Przepukliny w obrębie jamy brzusznej
- hemoroidy
- Problem z mięśniami dna macicy
- modyfikacja kształtu talii i odstające dolne żebra
- Ból podczas stosunku
- bóle pleców dokładniej odcinka lędźwiowego
- bóle w okolicy stawów krzyżowo-biodrowych
- Obniżenie narządów wewnętrznych
Leczenie
W kontekście tego schorzenia lekiem jest przede wszystkim ruch oraz odpowiednie nawyki, dodatkowo po za ćwiczeniami zaleca się fizjoterapię, kinesiotaping lub zabiegi operacyjne.
Fizjoterapie - dedykowanym specjalistą będzie tutaj fizjoterapeuta uroginekologiczny który po badaniach manualnych i obrazowych (USG) i przeprowadzonym wywiadzie zaproponuje indywidualne techniki i ćwiczenia.
Dedykowana fizjoterapia pozwala znormalizować napięcie w jamie brzusznej, zmniejszyć dolegliwości bólowe w trzewiach oraz przywrócić symetryczny wygląd i elastyczność mięśni brzucha.
Podstawą leczenia dysfunkcji jest zadbanie o prawidłową postawę ciała oraz o prawidłowy wzorzec oddechowy.
Kinesiotaping - czyli dynamiczne plastrowanie jest stosowany jako metoda wspomagająca. Te lubiane i cieszące się dużą popularnością plastry przyklejone w odpowiednich miejscach wpływają na poprawę przepływu krwi i limfy, wzrost napięcia tkanek co bezpośrednio wpływa na ich regenerację. Kinesiotaping ma na celu nie tylko wsparcie, ale również zmniejszenie powstałych obrzęków. Należy pamiętać, że aplikacje powinien wykonywać przeszkolony specjalista.
Leczenie operacyjne - wiele osób decyduje się na zabieg kiedy ćwiczenia i rehabilitacja nie przynoszą satysfakcjonujących efektów. Co więcej podjęcie leczenia operacyjnego daje najlepsze i najtrwalsze efekty. Niektóre przypadki rozejścia mięśnia prostego brzucha są na tyle zaawansowane że pod palcami wyczuwalne są jelita taki stan to zagrożenie dla pacjenta i jest natychmiastowo wskazaniem do leczenia operacyjnego.
Ciało na przestrzeni lat ulega wielu zmianom, zwłaszcza u kobiet w okresie ciąży jak również po porodzie. I chociaż to ciało powołało na świat nowe życie to jego zmiana wpływa i rzutuje na wiele aspektów codziennego funkcjonowania.
Jeśli masz w swoim otoczeniu osoby które zmagają się z zaburzeniem funkcjonalnym jakim jest rozejście mięśni prostych brzucha okaż im wsparcie i zrozumienie.