Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Chrapanie u niemowlaka – co robić, gdy niemowlę chrapie?

Co prawda chrapanie u dziecka, a zwłaszcza noworodka może wydawać się dziwne, niemniej jednak może ono występować. Co w takim razie należy robić, kiedy zauważymy, że nasza pociecha chrapie w czasie snu?
śpiące niemowlę


Spis treści



Co prawda chrapanie u dziecka, a zwłaszcza noworodka może wydawać się dziwne, niemniej jednak może ono występować. Co w takim razie należy robić, kiedy zauważymy, że nasza pociecha chrapie w czasie snu? Na pewno nie możemy tego całkowicie zlekceważyć, ponieważ powody mogą być różne, niektóre natomiast naprawdę niebezpieczne. Dlatego jeżeli zauważymy, że dziecko śpi niespokojnie a chrapanie utrzymuje się przez dłuższy czas – zgłośmy się na rutynowe badanie lekarskie do specjalisty pediatry. Pamiętajmy o tym, ponieważ może okazać się, że nasz niemowlak cierpi na bezdech senny, polegający na zatrzymaniach w równym oddychaniu podczas snu. Może to być wywołane defektem przegrody nosowej, miękkością podniebienia, alergią lub przerośniętym migdałkiem.

Niemowlę chrapie – najczęstsze przyczyny

  • podrażniony lub powiększony migdałek gardłowy – aby stwierdzić czy jest to faktyczny powód chrapania, musimy udać się do laryngologa, który może wykonać zdjęcie RTG
  • przeziębienie – pozycja leżąca niemowlaka podczas przeziębienia sprzyja zatykaniu dróg oddechowych, a głównie nosa. Podczas kataru powietrze napotyka trudności w przedostaniu się przez nozdrza z powodu podrażnionych śluzówek.
  • alergia/uczulenie – wywołuje katar u dziecka na tle uczuleniowym, tym samym prowadząc do powiększenia śluzówek nosa, wywołując chrapanie. Alergię niemowlęcą możemy leczyć u alergologa, który przeprowadzi badania spirometryczne.
  • defekt przegrody nosowej – znacznie utrudnia przepływ powietrza przez nozdrza niemowlaka. Schorzenie to można wyleczyć operacyjnie, jednak dopiero w wieku 4-8 roku dziecka.
  • wiotkie tkanki krtani – objawy możemy usłyszeć również podczas dnia, kiedy niemowlak wydaje podczas oddychania cichy świszczący dźwięk, oprócz chrapania może wystąpić również podatność na infekcje i napady duszności. Dolegliwości tej nie można wyleczyć, jednak dziecko wyrasta z niego z czasem.

section-2

section-3

section-4

section-5

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj