Spis treści
- USG w czasie ciąży
- Oto 7 mitów na temat badania USG w ciąży
- Ultradźwięki wykorzystują promieniowanie
- Ultradźwięki są szkodliwe, jeśli badanie USG jest wykonywane zbyt często
- Ultradźwięki są szkodliwe dla dziecka
- USG może spowodować poronienie w pierwszych trzech miesiącach ciąży
- USG zawsze podaje dokładny wiek ciąży lub szacunkową masę płodu
- USG jest bolesne
- USG jest przeznaczone tylko dla kobiet w ciąży
Wizyty u ginekologa są nierozerwalnie związane z okresem ciąży. W tym czasie ważna jest kontrola zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i płodu. Do ich oceny służą testy diagnostyczne i badania przesiewowe, które pozwalają upewnić się, że dziecko rośnie i rozwija się prawidłowo. Jednym z tych narzędzi jest badanie USG.
USG w czasie ciąży
Podczas ciąży wykonywane są dwa rodzaje badania ultrasonograficznego:
- USG ciąży przez powłoki brzuszne to badanie obrazowe, które wykorzystuje fale dźwiękowe do stworzenia obrazu rozwoju dziecka w macicy.
- USG transwaginalne służy natomiast do sprawdzania żeńskich narządów w czasie ciąży.
Najczęściej używa się sondy ultradźwiękowej na zewnątrz brzucha, ale zdarzają się sytuacje, w których można użyć USG dopochwowego, aby uzyskać zdjęcie szyjki macicy lub zobaczyć macicę i rozwój dziecka pod innym kątem.
Badanie USG powinno być przeprowadzone na wizycie kontrolnej u ginekologa. W trakcie badania można obserwować bicie serca i rozwój fizyczny dziecka. To pozwala lekarzowi prowadzącemu ciążę upewnić się, że wszystko przebiega tak, jak powinno.
Niektóre pacjentki mają poważne wątpliwości związane z wyrażeniem zgody na wykonanie takiego badania. Biorą się one zazwyczaj z niedostatecznej wiedzy oraz głęboko zakorzenionych błędnych informacji na temat badania USG.
Lekarze stosują obrazowanie ultrasonograficzne u kobiet w ciąży od ponad 30 lat i nie ma absolutnie żadnych przesłanek ani dowodów na to, że są one w jakikolwiek sposób szkodliwe.
Nie pozwól, by niewiedza czy niepotrzebny strach uniemożliwiły wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju Twojego dziecka, które mogą rzutować nie tylko na jego przyszłe zdrowie, ale i życie.
Oto 7 mitów na temat badania USG w ciąży
Ultradźwięki wykorzystują promieniowanie
To absolutnie nieprawda. Ultradźwięki wykorzystują nieszkodliwe dla człowieka fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się, dając graficzny opis wewnętrznych struktur ciała. Ultradźwięki nie mają nic wspólnego z promieniowaniem wykorzystywanym w prześwietleniach rentgenowskich i Tomografii Komputerowej.
Ultradźwięki są szkodliwe, jeśli badanie USG jest wykonywane zbyt często
Ultradźwięki są całkowicie bezpieczne, a częstość wykonywania badania USG nie ma żadnego znaczenia dla zdrowia. Wręcz przeciwnie – w przebiegu ciąży wysokiego ryzyka konieczne jest częste monitorowanie za pomocą badania USG, aby uzyskać optymalne wyniki, na których lekarz opiera swoją diagnozę i leczenie.
Ultradźwięki są szkodliwe dla dziecka
Zupełnie nie. Potwierdzają to opinie instytucji czuwających nad bezpieczeństwem stosowanych w medycynie metod i narzędzi. W systematycznym przeglądzie piśmiennictwa i metaanalizie WHO stwierdza się, że „zgodnie z dostępnymi dowodami ekspozycja na diagnostyczną ultrasonografię w czasie ciąży wydaje się być bezpieczna”.
USG może spowodować poronienie w pierwszych trzech miesiącach ciąży
Wręcz przeciwnie. Wczesne USG jest niezwykle ważne dla potwierdzenia ciąży i lokalizacji płodu; służy do monitorowania wczesnego wzrostu i bicia serca dziecka. Jeśli płód nie rozwija się we właściwym miejscu w macicy, może to stanowić zagrożenie dla matki, a także dla rozwoju dziecka. Badanie USG pozwala na wczesne wykrycie takich zagrożeń i podjęcie właściwych decyzji terapeutycznych we właściwym czasie.
USG zawsze podaje dokładny wiek ciąży lub szacunkową masę płodu
Dokładność pomiaru zależy od wielu czynników, takich jak miesiąc ciąży, BMI matki, ewentualne operacje matki w przeszłości, pozycja dziecka, więc biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, nie zawsze jest on całkowicie dokładny. Badanie USG należy wykonywać w regularnych odstępach czasu, aby ocenić wzrost i rozwój dziecka.
USG jest bolesne
Nie. Jest to zabieg absolutnie nieinwazyjny i bezbolesny. Jednak w przypadku USG specyficznego dla danej partii ciała, można czasem odczuwać lekki dyskomfort.
USG jest przeznaczone tylko dla kobiet w ciąży
USG daje lepszy obraz tego, co dzieje się w ciele, niezależnie od tego, czy pacjentka jest w ciąży czy nie. Może ułatwić lekarzom wykrycie różnych stanów chorobowych w innych obszarach ciała. Jedne z najczęstszych zastosowań ultradźwięków obejmują ocenę głównych narządów, takich jak serce, wątroba, pęcherz i nerki, w celu sprawdzenia możliwych uszkodzeń czy nieprawidłowości.