Spis treści
- Dlaczego badania kardiologiczne są ważne?
- Diagnostyka chorób serca – kto ją wykonuje?
- Jakie choroby serca wykrywają badania kardiologiczne?
- Częstymi schorzeniami pochodzącymi ze strony serca są także:
- Diagnostyka chorób serca – rodzaje badań kardiologicznych
- Badania czynnościowe (nieinwazyjne)
- Badania obrazowe (nieinwazyjne)
- Badania inwazyjne
- Kiedy warto zapisać się na badanie kardiologiczne?
Badania kardiologiczne są podstawą diagnostyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Regularne wykonywanie badań serca pozwala na zachowanie dobrego zdrowia, wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz podjęcie natychmiastowych działań leczniczych. Dlaczego badania kardiologiczne są ważne? Jakie są badania kardiologiczne? Kiedy warto zapisać się na badanie?
Dlaczego badania kardiologiczne są ważne?
Badania kardiologiczne umożliwiają monitorowanie pracy serca – jednego z najważniejszych narządów znajdujących się w ludzkim ciele. Prawidłowa praca serca determinuje nie tylko jakość, ale i długość naszego życia. Systematyczne przeprowadzanie badań kardiologicznych jest bardzo ważne, ponieważ dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie chorób układu sercowo-naczyniowego i zapobieganie poważnych schorzeniom, takim jak choroba niedokrwienna czy zawał serca, co w efekcie owocuje wydłużeniem zdrowego życia.

Diagnostyka chorób serca – kto ją wykonuje?
Kontrolowanie czynności serca powinno odbywać się regularnie. Podstawowa diagnostyka chorób serca rozpoczyna się już w gabinecie lekarza rodzinnego, gdzie przeprowadza się dokładny wywiad lekarski z pacjentem. W trakcie wywiadu należy poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach i objawach.
Kolejnym krokiem jest badanie fizykalne opierające się na osłuchiwaniu, opukiwaniu i oglądaniu pacjenta. Wszelkie nieprawidłowości wykryte w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu powinny zostać skonsultowane ze specjalistą z zakresu chorób układu krążenia – lekarza kardiologa.
Jakie choroby serca wykrywają badania kardiologiczne?
Nieleczone choroby serca niosą za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, mogą także stanowić zagrożenie dla życia pacjenta. Badania kardiologiczne umożliwiają wykrycie wielu schorzeń już na ich wczesnym etapie.
Choroby serca, takie jak: choroba wieńcowa, udar mózgu, niewydolność krążenia stanowią najwyższy odsetek zgonów w Polsce.
Częstymi schorzeniami pochodzącymi ze strony serca są także:
- miażdżyca,
- nieprawidłowe ciśnienie krwi (nadciśnienie tętnicze lub niedociśnienie tętnicze),
- zaburzenia rytmu serca (tachykardia, arytmia, migotanie przedsionków, bradykardia),
- zapalenie mięśnia sercowego,
- wady zastawkowe,
- niewydolność mięśnia sercowego (ostra lub przewlekła),
- blok przewodnictwa przedsionkowo-komorowego,
- zapalenie osierdzia lub wsierdzia,
- nerwica serca.