Spis treści
- Główna przyczyna bólu przy oddawaniu moczu
- Stany zapalne i ból przy oddawaniu moczu u kobiet
- Warto stosować zabezpieczenie w trakcie odbywania stosunków w postaci prezerwatyw, zwiększy to znacznie obronę przed drobnoustrojami powodującymi zakażenia i stany zapalne.
- Ból przy sikaniu – u kogo szukać pomocy, jak leczyć?
Prawdziwym i odczuwalnym powodem bólu w trakcie oddawania moczu jest zapalenie lub podrażnienie cewki moczowej. Ból przy sikaniu odczuwalny jest dokładnie w momencie, w którym mocz przepływa przez chory punkt. Oprócz silnego parcia na pęcherz moczowy, przez co chory odczuwa ciągłą potrzeba oddania moczu, dolegliwości towarzyszy ból, który można zbliżyć do ucisku, kłucia lub pieczenia. Ból ten w największej ilości przypadków spowodowany jest infekcjami układu moczowego.
Główna przyczyna bólu przy oddawaniu moczu
Stany zapalne cewki moczowej i pęcherza w przypadku mężczyzn mogą być przede wszystkim uzależnione od kondycji nerek, miedniczek nerkowych, pęcherza lub cewki moczowej. Mogą również być powiązane z chorobami wenerycznymi.
W czasie zapalenia pojawiają się objawy ogólnych zakażeń, ponieważ drobnoustroje, które spowodowały chorobę, dużo łatwiej opanowują błony śluzowe narządów układu moczowego. Ból w czasie oddawania moczu u mężczyzn może również być spowodowany przez kamienie nerkowe lub pęcherzowe, które blokują swobodny przepływ moczu.
Stany zapalne i ból przy oddawaniu moczu u kobiet
Problem stanów zapalnych dotyka jednak znacznie częściej kobiet. Wynika to z tego, że cewka moczowa kobiet jest bardzo krótka a jej ujście umiejscowione jest bezpośrednio przed pochwą. Stany zapalne spowodowane są przez bakterie, grzyby lub gonokoki, których środowiskiem są miejsca intymne kobiety. Przez to kobiety są bardziej narażone na stany zapalne narządów rodnych, zakażenia związane z życiem intymnym, czy w czasie porodu. W innych przypadkach powodem bólu w czasie oddawania moczu mogą być nowotwory narządów układu moczowego.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że lekkie dolegliwości związane z oddawaniem moczu (lekkie bóle, pieczenie) nie zawsze muszą być oznaką choroby. Możemy spokojnie zignorować takie oznaki jak: ból podczas załatwiania się po obudzeniu lub bezpośrednio po stosunku, ból po długim przetrzymywaniu moczu. Możemy zacząć się martwić dopiero, gdy bóle są notoryczne.

Warto stosować zabezpieczenie w trakcie odbywania stosunków w postaci prezerwatyw, zwiększy to znacznie obronę przed drobnoustrojami powodującymi zakażenia i stany zapalne.
Aby samodzielnie zapobiec tym dolegliwościom, zwracajmy przede wszystkim na przeciągi w pracy i w domu, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze nerki, pęcherz. Należy również unikać siadania na zimnych podłożach. Zaleca się również picie dużej ilości wody oraz dbanie o swoją higienę intymną.
Najczęściej stany zapalne narządów układu moczowego leczy się po prostu przy użyciu specjalnych antybiotyków. W przypadku, kiedy bóle powodowane są kamieniami w nerkach lub na innym odcinku dróg moczowych, podawane są środki rozkurczające, dzięki którym mięśnie moczowodów się rozprężają. W ten sposób kamienie mogą zostać wydalone na zewnątrz przy oddawaniu moczu.