Przyczyny zaćmy
Do głównych przyczyn występowania zaćmy należy starzenie się organizmu (zaćma starcza). Rzadziej zaćmę mogą powodować urazy i stany zapalne oczu. Zaćma u młodszych osób może być wywołana zdiagnozowaną krótkowzrocznością lub cukrzycą.
Kiedy wybrać się do lekarza?
Pierwsze objawy zaćmy mogą pojawić się już po 40. roku życia! Najczęściej jednak występują one dopiero po 60 – ce. Zaćma objawia się stopniowym pogorszeniem jakości wzroku (matowe oraz zamglone widzenie), aż do jego całkowitej utraty. Warto pamiętać o regularnym badaniu wzroku u okulisty, ponieważ stopniowe zmiany następujące bardzo łagodnie trudno dostrzec we wczesnym stadium.
Najczęstszym objawem, który można dostrzec “gołym okiem” jest zmiana koloru źrenicy z czarnego na szarobiały (zmętnienie).
Leczenie zaćmy
Choć zabieg może wydawać się skomplikowany, jest stosunkowo prostą i bezpieczną procedurą. Nowa soczewka jest indywidualnie dopasowywana do potrzeb pacjenta, a następnie umieszczana w miejsce starej soczewki. Zabieg trwa około 15 minut i odbywa się przy użyciu znieczulenia miejscowego, jest zatem bezbolesny.
Przygotowanie do zabiegu
Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest, aby wykonać wszystkie niezbędne badania laboratoryjne – morfologia krwi, EKG, jonogram (określenie stężenia potasu, sodu, chlorków we krwi), stężenie glukozy we krwi. Przed zabiegiem odbywa się także konsultacja anestezjologiczna.