Reumatyzm, czyli reumatoidalne zapalenie stawów należy do chorób przewlekłych. Dolegliwości spowodowane bólem w okolicach stawów przy większym nasileniu mogą uniemożliwić codzienne, normalne funkcjonowanie. Co to jest reumatyzm, co go powoduje i czy da się go leczyć?
Reumatyzm – objawy
Do najczęstszych objawów reumatyzmu należy ból w okolicach jednego lub wielu stawów. Osoby cierpiące na reumatyzm odczuwają poranne zesztywnienie stawów, które po “rozchodzeniu” mija. Może pojawić się także obrzęk i zaczerwienienie w obrębie zaatakowanych miejsc. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte na czas może dojść do postępującej niepełnosprawności chorego. W następstwie wyżej wymienionych objawów chory jest niewyspany i zmęczony, co może powodować rozdrażnienie, a nawet stany depresyjne.
Reumatyzm – przyczyny
Przyczyn reumatyzmu może być wiele. Do najczęstszych z nich należą:
- Uwarunkowania genetyczne – jeśli w poprzednich pokoleniach w rodzinie występowały choroby reumatyczne to ryzyko kolejnego zachorowania znacznie się powiększa. Dotyczy to zwłaszcza tych typów choroby, które są związane z degeneracją tkanki łącznej spowodowanej starzeniem się.
- Choroby nowotworowe – w tym przypadku chłoniaki, szpiczak mnogi.
- Zaburzenia immunologiczne – czyli sytuacja, w której układ odpornościowy atakuje własne komórki (występuje przy zachorowaniu na toczeń i sarkoidozę). Zaburzenia układu immunologicznego mogą być także spowodowane przebyciem poważnej infekcji.