Spis treści
W dobie przymusowej izolacji i ciągłego zaostrzania działań związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, każde wyjście z domu powinno być ostatecznością. Jak się okazuje, otrzymanie zwolnienia lekarskiego do takich już nie należy, możemy je bowiem uzyskać przez internet, bez wychodzenia z domu.
Na czym polega zwolnienie L4 przez internet?
Choć o e-zwolnieniach zrobiło się głośno dopiero ostatnio ze względu na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, to z tej formy zwolnienia możemy korzystać już od 1 grudnia 2018 roku.
To wtedy wprowadzono tzw. e-ZLA, czyli wystawiane elektronicznie zwolnienia lekarskie. Czym różnią się one od tych tradycyjnych? Otóż elektroniczna forma L4 stanowi nie tylko dla pracownika, ale również dla pracodawcy znacznie wygodniejszą alternatywę. E-zwolnienia, w przeciwieństwie do swoich tradycyjnych odpowiedników, nie muszą być dostarczane pracodawcy do 7 dni po wystawieniu (lub ZUS w przypadku działalności gospodarczych).
Całość odbywa się całkowicie online, co znacząco redukuje ilość formalności potrzebnych do finalizacji procesu, a co za tym idzie znacząco ułatwia całą sprawę i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii.
Kto wystawia E-zwolnienie?
Zmiana z 1 grudnia 2018 r. zezwala na wystawianie internetowych zwolnień (e-ZLA) zarówno lekarzom, jak i asystentom medycznym. Do wystawienia zwolnienia elektronicznego potrzebny jest tylko PESEL, dzięki któremu lekarz otrzyma dostęp do niezbędnych danych dotyczących Ciebie, Twojego pracodawcy i rodziny.
Po wprowadzeniu nr. PESEL do bazy, lekarz po prostu wybiera odpowiedni adres i dane płatnika z listy wyświetlonej w systemie. Jest to na tyle wygodna opcja, że lekarze mogą z niej korzystać także mobilnie np. podczas przeprowadzania wizyt domowych, a także podczas konsultacji online.
Jak uzyskać L4 online (e-ZLA) i co zrobić z wystawionym e-zwolnieniem?
Elektroniczne zwolnienie lekarskie otrzymujemy tak, jak to zwyczajnie – po prostu wystawia go lekarz, jeżeli stwierdzi potrzebę przejścia na L4. A co potem? Takie zwolnienie trafia automatycznie do systemu ZUS i zostaje zapisane na profilu Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek.
Jeżeli jego pracodawca również posiada profil PUE (lekarz już na etapie wystawiania e-ZLA widzi, czy taki profil istnieje) to może z poziomu tego profilu uzyskać dostęp do wystawionego zwolnienia pracownika. Jeżeli pracodawca nie posiada profilu na PUE to niestety pacjent otrzymuje zwolnienie na papierze, które tradycyjnie trzeba dostarczyć pracodawcy do 7 dni od wystawienia. Warto zaznaczyć, że w razie potrzeby pacjent może też na własne życzenie uzyskać papierowy wydruk wystawionego zwolnienia.