Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

E-zwolnienie – jak uzyskać zwolnienie L4 online?

stetoskop i dokumenty medyczne

Spis treści

W dobie przymusowej izolacji i ciągłego zaostrzania działań związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, każde wyjście z domu powinno być ostatecznością. Jak się okazuje, otrzymanie zwolnienia lekarskiego do takich już nie należy, możemy je bowiem uzyskać przez internet, bez wychodzenia z domu.

Na czym polega zwolnienie L4 przez internet?

Choć o e-zwolnieniach zrobiło się głośno dopiero ostatnio ze względu na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, to z tej formy zwolnienia możemy korzystać już od 1 grudnia 2018 roku.

To wtedy wprowadzono tzw. e-ZLA, czyli wystawiane elektronicznie zwolnienia lekarskie. Czym różnią się one od tych tradycyjnych? Otóż elektroniczna forma L4 stanowi nie tylko dla pracownika, ale również dla pracodawcy znacznie wygodniejszą alternatywę. E-zwolnienia, w przeciwieństwie do swoich tradycyjnych odpowiedników, nie muszą być dostarczane pracodawcy do 7 dni po wystawieniu (lub ZUS w przypadku działalności gospodarczych).

Całość odbywa się całkowicie online, co znacząco redukuje ilość formalności potrzebnych do finalizacji procesu, a co za tym idzie znacząco ułatwia całą sprawę i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii.

Kto wystawia E-zwolnienie?

Zmiana z 1 grudnia 2018 r. zezwala na wystawianie internetowych zwolnień (e-ZLA) zarówno lekarzom, jak i asystentom medycznym. Do wystawienia zwolnienia elektronicznego potrzebny jest tylko PESEL, dzięki któremu lekarz otrzyma dostęp do niezbędnych danych dotyczących Ciebie, Twojego pracodawcy i rodziny.

Po wprowadzeniu nr. PESEL do bazy, lekarz po prostu wybiera odpowiedni adres i dane płatnika z listy wyświetlonej w systemie. Jest to na tyle wygodna opcja, że lekarze mogą z niej korzystać także mobilnie np. podczas przeprowadzania wizyt domowych, a także podczas konsultacji online.

Jak uzyskać L4 online (e-ZLA) i co zrobić z wystawionym e-zwolnieniem?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie otrzymujemy tak, jak to zwyczajnie – po prostu wystawia go lekarz, jeżeli stwierdzi potrzebę przejścia na L4. A co potem? Takie zwolnienie trafia automatycznie do systemu ZUS i zostaje zapisane na profilu Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek.

Jeżeli jego pracodawca również posiada profil PUE (lekarz już na etapie wystawiania e-ZLA widzi, czy taki profil istnieje) to może z poziomu tego profilu uzyskać dostęp do wystawionego zwolnienia pracownika. Jeżeli pracodawca nie posiada profilu na PUE to niestety pacjent otrzymuje zwolnienie na papierze, które tradycyjnie trzeba dostarczyć pracodawcy do 7 dni od wystawienia. Warto zaznaczyć, że w razie potrzeby pacjent może też na własne życzenie uzyskać papierowy wydruk wystawionego zwolnienia.

E-zwolnienie a zasiłki chorobowe i pielęgnacyjne

Na sam koniec należy jasno zaznaczyć, że zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej gwarantuje takie samo prawo do zasiłku chorobowego i pielęgnacyjnego jak tradycyjne L4. To oznacza, że pracownik na takim zwolnieniu ma prawo do 80% wynagrodzenia na czas trwania zwolnienia, z zachowaniem wyjątku 100% wynagrodzenia w przypadku ciąży, bądź wypadku w drodze z lub do pracy.

Pracownik z wystawionym e-zwolnieniem lekarskim nie może mieć wypowiedzianej umowy, chyba że jest już objęty okresem, po którym pracodawca może taką umowę rozwiązać bez wypowiedzenia.

WAŻNE: Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim wynikającym z wystawienia e-ZLA (zwolnienia elektronicznego), pracownik ma obowiązek przestrzegać zaleceń lekarza i nie powinien wykonywać pracy, która mogłaby rzutować na wydłużenie powrotu do zdrowia, ani żadnej innej pracy zarobkowej. Pracownik powinien również przebywać w miejscu, które wskazał na zwolnieniu.

W All-MED uzyskasz e-zwolnienie podczas telekonsultacji z Twoim lekarzem.

Umów się online lub Tel:+48 42 275 83 83

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj