Spis treści
- Fakty na temat akupunktury
- Akupunktura (nakłuwanie igłami) jest bezbolesna
- Akupunktura odblokowuje przepływ energii w ciele
- Efekty akupunktury odczuwalne są po 10 zabiegach
- Mity na temat akupunktury
- Za pomocą igieł można przenieść chorobę zakaźną
- Akupunktura może wyleczyć każdą chorobę
- Akupunktura – czego nie robić przed zabiegiem?
Akupunktura wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej, gdzie praktykowano ją od wieków. Choć obecnie staje się coraz bardziej powszechną metodą leczenia, to nadal krąży wokół niej wiele informacji niemających nic wspólnego z rzeczywistością. Oto fakty i mity na temat akupunktury.
Fakty na temat akupunktury
Akupunktura (nakłuwanie igłami) jest bezbolesna
Tak, to prawda – akupunktura nie boli, choć zabieg odbywa się przy użyciu metalowych igieł. Są one jednak na tyle cienkie i elastyczne, że potrafią wślizgnąć się w ciało, nie powodując przy tym dolegliwości bólowych (pod warunkiem, że zabieg akupunktury przeprowadza doświadczony akupunkturzysta). Co więcej, w wielu przypadkach zdarza się, że odczucia podczas nakłuwania są na tyle przyjemne, że niektórym osobom zdarza się zasnąć.
Akupunktura odblokowuje przepływ energii w ciele
Fakt. Energia witalna krąży w ciele człowieka, przepływając kanałami energetycznymi, zwanymi meridianami oraz przez naczynia krwionośne – w ten sposób dociera do wszystkich narządów i komórek w organizmie. Przez różnego rodzaju urazy, infekcje, a nawet stres, przepływ ten może zostać zablokowany. Wówczas narządy mogą słabiej pracować, co może mieć wpływ na powstawanie nowych stanów chorobowych lub pogłębić już te istniejące. Zabiegi akupunktury korygują nieprawidłowy przepływ energii w kanałach energetycznych i przywracają zdrową równowagę w organizmie.
Efekty akupunktury odczuwalne są po 10 zabiegach
To prawda. Efekty osiąga się najczęściej po około 10. zabiegach. W przypadku dolegliwości, jak np. przeziębienia czy bóle głowy poprawa widoczna jest po około 3-4 zabiegach, jednak największą skuteczność osiąga się po serii około dziesięciu sesji. W przypadku osób z ciężkimi schorzeniami, które przez wiele lat były leczone farmakologicznie, poprawa następuje dopiero po kilku seriach nakłuć. Zaleca się stosowanie między nimi przerwy od 6. tygodni do 6. miesięcy.