Spis treści
- Kim jest ginekolog i czym się zajmuje?
- Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy się na nią udać?
- Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się do niej przygotować?
- Sekcja 04
- Sekcja 05
- Sekcja 06
- Sekcja 07
- Sekcja 08
Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym może dla młodej kobiety wiązać się z niepokojem i stresem. W związku z tym warto na tę pierwszą wizytę udać się z mamą lub z inną bliską osobą. Kim jest lekarz ginekolog i czym się zajmuje? Kiedy należy udać się na pierwszą wizytę do ginekologa i jak ona przebiega?
Kim jest ginekolog i czym się zajmuje?
Ginekolog to specjalista, który zajmuje się badaniem i diagnozowaniem chorób w obrębie żeńskich narządów płciowych. Do jego zadań należy leczenie kobiecych schorzeń, dobór odpowiedniej antykoncepcji oraz prowadzenie ciąży.
Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy się na nią udać?
Pierwsza wizyta u ginekologa ma zazwyczaj miejsce wtedy, gdy dziewczynka zaczyna dojrzewać. Nie ma zasady, co do określonego wieku, w którym powinna mieć ona miejsce. Po czym więc poznać, że nadszedł ten czas? Pierwsza wizyta u ginekologa odbywa się zazwyczaj w ramach profilaktyki i należy się na nią umówić wówczas, gdy pojawi się pierwsza miesiączka. Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz sprawdzi, czy wszystkie narządy rozwijają się prawidłowo oraz udzieli informacji na temat dojrzewania.
Wskazaniem do wizyty w gabinecie ginekologicznym mogą być także niepokojące objawy ze strony narządów płciowych, dolegliwości bólowe w okolicy podbrzusza, nieregularne miesiączkowanie oraz plamienie z pochwy, pieczenie lub swędzenie. Pierwszą wizytę u ginekologa należy odbyć przed ukończeniem 20. roku życia.
Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się do niej przygotować?
Przede wszystkim, na pierwszą wizytę w gabinecie ginekologicznym dobrze jest udać się z osobą dorosłą, której obecność i wsparcie zredukują ewentualny stres i niepewność. Sama wizyta nie wymaga specjalnego przygotowania, ale w trakcie jej przebiegu lekarz ginekolog zada kilka pytań niezbędnych w wywiadzie lekarskim.
- data pierwszej miesiączki,
- data ostatniej miesiączki,
- średnia długość trwania miesiączki,
- jakie dolegliwości są obecne w trakcie miesiączkowania,
- czy krwawienie jest obfite, czy znikome.
Aby się lepiej przygotować oraz móc sprawnie monitorować czas trwania miesiączki warto prowadzić kalendarzyk menstruacyjny.
Ginekolog może także zadać pytanie o to, czy pacjentka rozpoczęła współżycie seksualne, jeśli nie – to kiedy zamierza je rozpocząć oraz czy potrzebna jest antykoncepcja hormonalna.
Jeśli doświadczyłaś jakichkolwiek niepokojących objawów, stosujesz leki lub chorujesz przewlekle, wówczas należy poinformować o tym swojego ginekologa.
Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym to także odpowiedni moment, aby zadać pytania o nurtujące sprawy i obawy.
Należy także pamiętać, że cykliczne wizyty w gabinecie ginekologicznym są konieczne, choćby z troski o zdrowie i zachowanie właściwej profilaktyki, a zadaniem ginekologa, tak jak innych lekarzy jest niesienie pomocy pacjentom.