Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym może dla młodej kobiety wiązać się z niepokojem i stresem. W związku z tym warto na tę pierwszą wizytę udać się z mamą lub z inną bliską osobą. Kim jest lekarz ginekolog i czym się zajmuje? Kiedy należy udać się na pierwszą wizytę do ginekologa i jak ona przebiega?
żeński układ rozrodczy

Spis treści

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym może dla młodej kobiety wiązać się z niepokojem i stresem. W związku z tym warto na tę pierwszą wizytę udać się z mamą lub z inną bliską osobą. Kim jest lekarz ginekolog i czym się zajmuje? Kiedy należy udać się na pierwszą wizytę do ginekologa i jak ona przebiega?

Kim jest ginekolog i czym się zajmuje?

Ginekolog to specjalista, który zajmuje się badaniem i diagnozowaniem chorób w obrębie żeńskich narządów płciowych. Do jego zadań należy leczenie kobiecych schorzeń, dobór odpowiedniej antykoncepcji oraz prowadzenie ciąży.

Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy się na nią udać?

Pierwsza wizyta u ginekologa ma zazwyczaj miejsce wtedy, gdy dziewczynka zaczyna dojrzewać. Nie ma zasady, co do określonego wieku, w którym powinna mieć ona miejsce. Po czym więc poznać, że nadszedł ten czas? Pierwsza wizyta u ginekologa odbywa się zazwyczaj w ramach profilaktyki i należy się na nią umówić wówczas, gdy pojawi się pierwsza miesiączka. Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz sprawdzi, czy wszystkie narządy rozwijają się prawidłowo oraz udzieli informacji na temat dojrzewania.

Wskazaniem do wizyty w gabinecie ginekologicznym mogą być także niepokojące objawy ze strony narządów płciowych, dolegliwości bólowe w okolicy podbrzusza, nieregularne miesiączkowanie oraz plamienie z pochwy, pieczenie lub swędzenie. Pierwszą wizytę u ginekologa należy odbyć przed ukończeniem 20. roku życia.

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się do niej przygotować?

Przede wszystkim, na pierwszą wizytę w gabinecie ginekologicznym dobrze jest udać się z osobą dorosłą, której obecność i wsparcie zredukują ewentualny stres i niepewność. Sama wizyta nie wymaga specjalnego przygotowania, ale w trakcie jej przebiegu lekarz ginekolog zada kilka pytań niezbędnych w wywiadzie lekarskim.

  • data pierwszej miesiączki,
  • data ostatniej miesiączki,
  • średnia długość trwania miesiączki,
  • jakie dolegliwości są obecne w trakcie miesiączkowania,
  • czy krwawienie jest obfite, czy znikome.

Aby się lepiej przygotować oraz móc sprawnie monitorować czas trwania miesiączki warto prowadzić kalendarzyk menstruacyjny.

Ginekolog może także zadać pytanie o to, czy pacjentka rozpoczęła współżycie seksualne, jeśli nie – to kiedy zamierza je rozpocząć oraz czy potrzebna jest antykoncepcja hormonalna.

Jeśli doświadczyłaś jakichkolwiek niepokojących objawów, stosujesz leki lub chorujesz przewlekle, wówczas należy poinformować o tym swojego ginekologa.

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym to także odpowiedni moment, aby zadać pytania o nurtujące sprawy i obawy.

Należy  także pamiętać, że cykliczne wizyty w gabinecie ginekologicznym są konieczne, choćby z troski o zdrowie i zachowanie właściwej profilaktyki, a zadaniem ginekologa, tak  jak innych lekarzy jest niesienie pomocy pacjentom.

Czy pierwsza wizyta u ginekologa jest bolesna?

Największe obawy przed pierwszą wizytą u ginekologa wynikają zazwyczaj ze strachu przed bolesnym badaniem. Warto zatem wiedzieć, że dziewcząt, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia, lekarz nie bada przed pochwę, tylko przeprowadza wyłącznie wywiad lekarski.

Na badanie kontrolne najlepiej jest wybrać się kilka dni po zakończonej miesiączce. Jest to dobry czas np. na pobranie cytologii, będącego badaniem profilaktycznym pod kątem raka szyjki macicy.

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj