Spis treści
Od 22. stycznia istnieje możliwość zapisów na szczepienie przeciwko COVID-19 dla osób po 70. roku życia. Istnieją cztery możliwe sposoby rejestracji. W jaki sposób zarejestrować się na szczepienie? Kiedy należy zgłosić się na szczepienie oraz gdzie będą one wykonywane?
Jak zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19?
Od 22. stycznia 2021 r. od godz. 6:00 rano mogą rejestrować się na szczepienia osoby, które ukończyły 70 lat. Proces szczepień dla osób w tej grupie wiekowej rozpocznie się 25. stycznia.
Na szczepienie przeciw COVID-19 można zarejestrować się na cztery sposoby:
- przez SMS – aby dokonać rejestracji poprzez SMS, należy wysłać wiadomość o treści SzczepimySie na numer + 48 664 908 556. W informacji zwrotnej, pacjent otrzymuje SMS z prośbą o przesłanie swojego numeru PESEL oraz kodu pocztowego miejsca, w którym mieszka. W ten sposób pacjent trafia do systemu, a gdy pojawi się nowa partia szczepionek oraz nowe terminy, do pacjenta oddzwoni konsultant i zaproponuje konkretną datę.
- poprzez całodobową i bezpłatną infolinię 989 – korzystając z infolinii wystarczy podać numer PESEL i numer telefonu, a informacja z potwierdzeniem umówienia wizyty zostanie pacjentowi wysłana SMS-em. Podczas rejestracji wybiera się konkretny termin oraz miejsce szczepienia.
- poprzez portal pacjent.gov.pl – w procesie rejestracji pacjent otrzymuje do wyboru pięć dostępnych terminów w punktach szczepień znajdujących się w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Po dokonaniu rejestracji, na podany numer telefonu pacjent otrzymuje powiadomienie SMS. Kolejne powiadomienie przyjdzie na dzień przed terminem szczepienia.
- przez kontakt z wybranym punktem szczepień – e-skierowanie można też zrealizować w wybranym punkcie szczepień, wcześniej umawiając się na wizytę. Podczas umawiania się na szczepienie nie trzeba posiadać numeru e-skierowania, wystarczające jest podanie swoich danych osobowych. System automatycznie weryfikuje ważność e-skierowania.
Kiedy należy zgłosić się na szczepienie przeciw COVID-19?
Po dokonaniu przez pacjenta rezerwacji szczepienia, system wysyła wiadomość SMS z informacją o terminie i miejscu szczepienia. Kolejna wiadomość zostanie wysłana na dzień przed planowanym szczepieniem. Pacjent od razu zostaje zapisany na dwie wizyty, celem przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki.
System wysyła przypomnienie także o drugiej planowanej wizycie. Warto zaznaczyć, że szczepienie przeciw SARS-CoV-2 jest dobrowolne i darmowe. Szczepionki nie można samodzielnie nabyć w aptece, ponieważ preparat musi być przechowywany w odpowiedniej temperaturze i w szczególnych warunkach.
Informacja potwierdzająca zaszczepienie pacjenta, wprowadzana jest do e-karty szczepień, a sam pacjent otrzyma również zaświadczenie o szczepieniu.