Spis treści
- Czym jest opryszczka?
- Opryszczka – objawy
- Opryszczka – kiedy udać się do dermatologa?
- Diagnozowanie opryszczki
Opryszczka to częsta przypadłość infekcyjna, wywoływana przez zakażenia wirusowe. Opryszczka lokalizuje się najczęściej na skórze w okolicy ust, a wokół niej powstają pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Jakie objawy opryszczki świadczą o tym, że należy zgłosić się do lekarza dermatologa?
Czym jest opryszczka?
Opryszczka to choroba infekcyjna objawiająca się w postaci wykwitu skórnego w okolicy wargi. Na opryszczkę wargową częściej chorują kobiety, niż mężczyźni. Większość zakażeń opryszczką przebiega bezobjawowo.Tego typu zmiany skórne wywoływane są wirusem HSV1 i HSV2. Osoba, która choć raz doświadczyła opryszczki, jest jej nosicielem do końca życia.
Opryszczka – objawy
Wirus opryszczki (HSV1) może się ujawniać pod wpływem zmian gospodarki hormonalnej, np. przed okresem menstruacyjnym. Podstawowym objawem jest obecność wysypki pęcherzykowej, składającej się z drobnych pęcherzyków zapalnych. Pęcherzykom towarzyszy zaczerwienienie skóry wokół nich, bowiem towarzyszy im stan zapalny.
Najczęściej wykwity lokalizują się w okolicy ust, na pograniczu czerwieni wargowej i skóry, co jest charakterystyczne dla zakażenia pierwszym typem wirusa (HSV1). Drugą lokalizacją obserwowaną w przypadku opryszczki są narządy płciowe (HSV2).
Objawy zakażenia pojawiają się do nawet 26. dni od kontaktu z źródłem zakażenia. Najczęściej okres ten wynosi jednak około siedem dni.
Opryszczka jest zaraźliwa w fazie czynnej, czyli wówczas, gdy w okolicy ust pojawiają się wykwity w postaci pęcherzyków z płynem. To właśnie tam znajdują się wirusy. Zaschnięta rana ze strupem zmniejsza ryzyko zakażenia się.
Objawy opryszczki mogą jednak powracać na skutek czynników zewnętrznych, do których należą:
- menstruacja;
- usunięcie zęba;
- przemęczenie;
- wyziębienie organizmu;
- ekspozycja na nadmierny stres;
- wycieńczenie, osłabienie organizmu;
- niedożywienie;
- długotrwałe narażenie na promieniowanie słoneczne.