Spis treści
- Czym jest rwa kulszowa?
- Rwa kulszowa – najważniejsze objawy
- Ostra rwa kulszowa
- Przewlekła rwa kulszowa
- Uwaga! Jeżeli odczuwasz jakikolwiek spośród poniższych objawów alarmowych rwy kulszowej, natychmiast skonsultuj się z lekarzem!
- Rwa kulszowa. Jak ją rozpoznać? Do jakiego lekarza się udać?
- Sekcja 07
- Sekcja 08
Rwa kulszowa może dopaść nas niezależnie od wieku. Co gorsza, bardzo często atak rwy kulszowej następuje nagle, w najmniej oczekiwanych okolicznościach. Ci, którzy taki atak przeżyli z pewnością wiedzą, że charakteryzuje się ów ból bardzo silnym bólem pośladka. Ból ten praktycznie natychmiast promieniuje w okolice zewnętrznej części uda, a następnie przechodzi do łydki i stopy. Co ważne – nie zawsze wygląda to tak samo u wszystkich, jednak uwierzcie nam. W sekundę rozpoznacie tę chorobę…
Czym jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa to nic innego jak zespół objawów wywołanych przez nerw kulszowy. Nieleczony ból może trwać kilka dni, a w krytycznych przypadkach – kilka tygodni, miesięcy lub lat. Najszybszym sposobem na wyleczenie rwy jest podanie zastrzyku nadtwardówkowego. Taki zastrzyk powinien zadziałać już po kilku minutach i przynieść ogromne ukojenie. Minusem takie rozwiązania jest fakt, że ból wraca bo ok. 4-5 godzinach, jednak po 4-5 dniu ból powinien całkowicie ustąpić.
Rwa kulszowa znana może być także pod innymi nazwami, takimi jak:
- sciatica
- korzonki
- ischialgia
Rwa kulszowa – najważniejsze objawy
Objawy rwy kulszowej zależą od tego, ile czasu trwała oraz w jaki sposób przebiegała.
Ostra rwa kulszowa
- Lumbago – Znane bardziej jako „atak korzonków”. Jest to ból dolnego odcinka pleców, który może dopaść nas bez konkretnej przyczyny lub np. być spowodowany dźwignięciem jakiegoś przedmiotu w niefortunny sposób. Dosyć często ból może być też przyczyną nienaturalnego wykrzywienia tułowia. Np. podczas sięgania czegoś z góry, schylania się po jakiś przedmiot. W takich sytuacjach wyginamy dosyć nienaturalnie ciało, zwłaszcza kręgosłup.
- Ból dolnych kończyn/jednej kończyny – Głównym objawem rwy kulszowej jest właśnie ból w tylnej części uda, co następnie promieniuje w okolice łydki, a na końcu przechodzi do stopy. Początkowa faza bólu może „dotknąć” też np. pośladków. Jeśli mielibyśmy porównać do czegoś to nieprzyjemne uczucie, to było by to z pewnością odrętwienie. W krytycznych przypadkach ból może rozprzestrzenić się także po drugiej kończynie.
- Wykrzywienie tułowia – Choć brzmi to jak z filmu z science-fiction, to bardzo często, osoby dotknięte atakiem rwy kulszowej mówią, że je „powykrzywiało”. Faktycznie jest to możliwe. Ucisk na nerw jest tak mocy, że nasze ciało broni się przed atakiem, tak jak umie. W tym przypadku wykrzywia tułów do takiej pozycji, w której ucisk nie powoduje stałego, silnego bólu. Oczywiście w takim przypadku należy natychmiast skorzystać z pomocy lekarza. W takiej sytuacji najczęściej należy wykonać wspomniany już wcześniej zastrzyk nadtwardówkowy.
Przewlekła rwa kulszowa
- Przykurcze – Zanik mięśni, utrwalenie się nienaturalnie wykrzywionej postawy. To najczęstsze skutki przeciągniętego ataku rwy kulszowej. Jeżeli taka sytuacja miała miejsce w waszym przypadku, koniecznie udajcie się jak najszybciej do specjalisty.
- Zmiany w psychice – Choć brzmi to dramatycznie, to niestety jest to całkowita prawda. Długotrwały ból prowadzi do zmian w psychice. To z kolei sprawia, że stajemy się rozgoryczeni, drażliwi. Brak koncentracji spowodowany ciągłym bólem powoduje niechęć do wykonywania najprostszych zadań, takich jak rozmowa ze znajomymi czy chodzenie.
Uwaga! Jeżeli odczuwasz jakikolwiek spośród poniższych objawów alarmowych rwy kulszowej, natychmiast skonsultuj się z lekarzem!
- Zaburzenia czucia
- Zaburzenia kontrolowania oddawania moczu/stolca
- Niedowład prawej nogi/stopy
Powyższej objawy nazywane są ubytkowymi i świadczą o uszkodzeniu nerwu. Brak reakcji z twojej strony może doprowadzić do tego, iż te zmiany mogą pozostać na zawsze!