Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Termolezja

Termolezja zwana rownież termoablacją jest zabiegiem leczenia bólu w którym wykorzystuje się wysoką temperaturę od 42 do 80 stopni Celsjusza.
Termolezja

Co to jest termolezja?

Termolezja jest procedurą medyczną o działaniu przeciwbólowym, w której wykorzystuje się wysoką temperaturę od 42 do 80 stopni Celsjusza. Termolezja jest zabiegiem siostrzanym do kriolezji w którym to wykorzystuje się minusowe temperatury. 

Zabieg ma na celu termiczne uszkodzenie zakończeń nerwowych przewodzących ból.

Na czym polega zabieg termolezji?

Termolezja  zwana rownież termoablacją  jest zabiegiem leczenia bólu, skutecznym zwłaszcza w przypadku tzw. bólu neuropatycznego, a więc bólu wywołanego przez różnego rodzaju nieprawidłowe pobudzenie włókien nerwowych, odpowiedzialnych za przekazywanie bodźców bólowych. Tego typu ból często trudno opanować z użyciem środków farmakologicznych. 

Celem zabiegu jest zablokowanie przewodnictwa nerwowego w obrębie włókien nerwowych odpowiedzialnych za odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości poprzez umieszczenie w ich okolicy niewielkiej elektrody emitującej  wyższą dodatnią temperaturę.

Co daje zabieg termolezji?

Zabieg termolezji ma szerokie zastosowanie kliniczne a jego głównym celem jest zwalczanie bólu o charakterze przewlekłym. Ponieważ termolezja to zabieg inwazyjny, ważne jest, aby przed jego wykonaniem dokładnie określić źródło bólu. Termolezja pozwala jednak na bardzo precyzyjne niszczenie np. małych nerwów.

Jakie są wskazania do termolezji i dla kogo dedykowany jest zabieg

Poza chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, w której bólu nie można skutecznie opanować innymi metodami, wśród wskazań do termolezji wymienić można schorzenia takie jak:

  • choroby kręgosłupa związane z trudnym do leczenia bólem, np. w przebiegu niektórych przypadków dyskopatii;
  • neuralgia nerwu trójdzielnego, klasterowe bóle głowy 
  • przerzuty nowotworowe do kości – często związane są z bardzo silnym, opornym na leczenie bólem.

Termolezja jest również sprawdzoną metoda leczenia bólu, np. kolana lub jego okolic, zwyrodnień stawów skokowych i biodrowych powodując dużo większy komfort dla pacjenta przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Skuteczność zabiegu

Redukcja bólu dzięki termolezji oznacza, że możliwe będzie rozpoczęcie właściwej pracy rehabilitacyjnej, którą do tej pory uniemożliwiał ów ból.

Metoda charakteryzuje się skutecznością 50–70% i ma niewielką liczbę efektów ubocznych.

Poza leczeniem bólu nowotworowego dobre wyniki termolezji uzyskuje się u pacjentów z mechanicznymi bólami kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego, Dodatkowo również u ponad 70% pacjentów z neuralgią trójdzielną można uzyskać znaczącą ulgę w zakresie dolegliwości.

Termolezja
Koszt badania:

Pytania
i odpowiedzi