Cystoskopia: badanie diagnostyczno-lecznicze

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Cystoskopia to urologiczne badanie, dzięki któremu możemy sprawdzić stan cewki oraz pęcherza moczowego. W razie potrzeby dzięki aparaturze istnieje również możliwość pobrania wycinków do dalszych badań, usunięcia guzów, czy kruszenia kamieni.

Kiedy i komu zaleca się badanie?

Za pomocą wziernikowania pęcherza moczowego (inaczej cystoskopia), lekarz może ocenić drożność cewki oraz ogólny stan dolnych narządów moczowych. Badanie jest zalecane osobą, u których występują niepokojący objawy związane z dolnymi drogami moczowymi np:

  • krwiomocz,
  • kamica moczowa,
  • nawracające infekcje dróg moczowych,
  • podejrzenie uszkodzeń lub stanów zapalnych pęcherza,
  • podejrzenie pojawienia się guzów w narządach dolnych dróg moczowych

Przygotowanie do badania cyskostopii

Zanim dojdzie do badania, lekarz powinien zalecić przeprowadzenie ogólnych badań krwi. Bezpośrednio przed wykonaniem cystoskopii, należy dokładnie umyć krocze oraz oddać mocz w celu opróżnienia pęcherza. Jeśli u pacjenta występują stany zapalne, zdarza się że wymagane jest podanie leków. Zaleca się również nie spożywanie posiłków w dniu zabiegu (szczególnie w przypadku znieczulenia ogólnego).

Przebieg badania

Przed rozpoczęciem zabiegu do cewki wprowadzany jest żel, którego zadaniem jest znieczulenie oraz nawilżenie drogi, którą prowadzony będzie cystoskop. Następnie przeprowadza się dezynfekcję zewnętrznego ujścia cewki,po czym lekarz wprowadza urządzenie do ciała. Pęcherz pacjenta jest zazwyczaj wypełniany solą fizjologiczną lub jałową wodą, dzięki czemu lekarz ma lepszy obraz badanego narządu. Cały zabieg trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Czy cystoskopia boli? Wziernikowanie należy do dosyć bolesnych zabiegów, z tego też powodu stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. W przypadku dzieci badanie wykonywane jest pod narkozą, a hospitalizacja może trwać nawet kilka dni.

Okres pozabiegowy

Najczęściej odczuwalnym objawem pozabiegowym jest uczucia parcia na mocz, pieczenie okolic cewki moczowej oraz występowanie krwiomoczu w niewielkiej ilości. Stan ten mija zazwyczaj w przeciągu 1-2 dni. W przypadku powstania zakażenia, lekarz przepisuje leki, które stosuje się przez około tydzień Pacjentowi zaleca się spożywanie dużej ilości płynów, oraz stosowanie leków przeciwbakteryjnych.

 

Koszty leczenia ustalane są indywidualne.

Dlaczego All-Med?