Dna moczanowa – przyczyny, objawy i leczenie

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Dna moczanowa inaczej podagra lub artretyzm, spowodowana jest zbyt dużą ilością kwasu moczowego w organizmie chorego. Schorzenie nazywane dawniej chorobą królów lub bogatych może doprowadzić do poważnych uszkodzeń oraz deformacji stawów. Schorzenie nie leczone może doprowadzić do poważnych zwyrodnień stawów, a nawet niepełnosprawności ruchowej.

Jakie są przyczyny dny moczanowej?

Schorzenie spowodowane jest zwiększeniem zawartości kwasu moczowego w krwi człowieka, który przy wysokim poziomie zaczyna się krystalizować. Nerki nie są w stanie przefiltrować i wydalić nadmiaru substancji. Powstałe kryształki podróżują wraz z krwią, odkładając się finalnie w stawach. Następnie powodują ból uwierając oraz raniąc tkanki. Powstałe w ten sposób stany zapalne skutkują pojawieniem się opuchlizny i miejscowej wrażliwości.

Powyższy stan rzeczy może mieć różne przyczyny, takie jak:

 • nieodpowiednia dieta – spożywanie produktów bogatych w puryny powoduje powstawanie nadmiaru kwasu moczowego oraz alkoholu
 • czynniki genetyczne – istnieją geny odpowiedzialne za niewłaściwą regulację poziomu kwasu moczowego.
 • leki – np. kwas acetylosalicylowy (aspiryna), witamina B, czy też leki immunosupresyjne.choroby – innego rodzaju schorzenia często również przyczyniają się do powstawania dny moczanowej. Zespół metaboliczny, czerwienica, nadciśnienia, czy też niewydolność nerek to tylko kilka przykładów tego rodzaju chorób.

Dna moczanowa dotyka około 2% ludzi na całym świecie. Istnieją również czynniki sprzyjające pojawieniu się schorzenia. Zdecydowanie największą grupą ryzyka objęci są mężczyźni w średnim i starszym wieku, którzy chorują kilkukrotnie częściej od kobiet. Mówi się, że liczba zachorowań zwiększa się wraz z rozwojem cywilizacji, społeczeństwo coraz częściej prowadzi niezdrowy tryb życia, który może być również podłożem zachorowań.

Objawy dny moczowej

W przypadku dny moczanowej wyróżnić możemy następujące etapy:

 • bezobjawowej hiperurykemii,
 • ostrych napadów zapalenia stawów,
 • międzynapadowy,
 • zaawansowaną dnę przewlekłą.

Początkowy i bezobjawowy etap dny moczanowej może trwać nawet do kilkunastu lat. Pierwszym symptomem pojawiającym się u chorego jest zazwyczaj zapalenie pojedynczego stawu – najczęściej dużego palca u stopy (tzw. podagra). Stany te stają się coraz częstsze, a towarzyszący im ból bardziej dokuczliwy. Zdarza się, że choroba przenosi się na więcej stawów. Następnie dolegliwość ustępuje, jeśli po pierwszych atakach leczenie nie zostanie rozpoczęte, kolejne stają się dłuższe i poważniejsze.

Po latach choroby dochodzi do etapu dny przewlekłej, objawy mogą być często mniej dokuczliwe, jednak występują ciągle. Prowadzi to do powstania nadżerek, co finalnie prowadzi do poważnych zniekształceń, a nawet niesprawności ruchowej. Kryształki moczanu mogą odkładać się również na skórze tworząc tzw. guzki dnawe. Pojawiają się one zazwyczaj w okolicach stawów, uszach, jak i również wewnątrz organizmu chorego. Zaawansowana dna moczanowa może doprowadzić do uszkodzenia nerek i powstania kamicy nerkowej.

Leczenie dny moczowej

Jeśli dojdzie do zapalenia stawów w związku z pierwszym atakiem dny moczanowej, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza – reumatologa. W warunkach domowych zaleca się stosowanie okładów z lodu, które mogą uśmierzać ból i zmniejszać opuchliznę. Specjalista po wykonaniu badania powinien stwierdzić przyczynę powstania dolegliwości i zastosować indywidualne leczenie, które może zmniejszyć postępowanie choroby. Ocena płynu stawowego w warunkach laboratoryjnych pozwala określić, czy na pewno mamy do czynienia ze skazą moczanową. W niektórych przypadkach warto wykonać również USG stawów, zdjęcie rentgenowskie oraz zbadać zawartość kwasu wydalanego z moczem.

Na tym etapie, leczenie polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych (często dostępnych bez recepty) przez okres 1-2 tygodni. W okresie tym nie należy zmniejszać zawartości kwasu, ponieważ może spowodować to przemieszczanie się kryształków moczanu.

Gdy nastąpi remisja, podstawowym działaniem staje się zmiana trybu życia. Należy zacząć od zmiany diety, oraz utrzymania odpowiedniej kondycji ciała. Zaleca się również zaprzestanie spożywania alkoholu i palenia wyrobów tytoniowych. Jeśli uda się wyeliminować czynniki powodujące chorobę, pacjent ma możliwość normalnego funkcjonowania i nie musi przyjmować regularnie leków.

Dieta przy dnie moczanowej

Odpowiednia dieta ma bardzo duże znaczenie w terapii dny moczanowej. Kwas moczowy jest końcowym produktem puryn zawartych w pożywieniu. Zaleca się zwracanie uwagi na spożywane posiłki.

Do produktów zawierających dużą ilość puryn, których nie należy jeść należą:

 • Mięso oraz podroby
 • Tłuszcze zwierzęce
 • Wędzone ryby
 • Alkohol
 • Produkty wysokobiałkowe np. soja

Należy spożywać posiłki regularnie i nie przeprowadzać tzw. “głodówki”, która może nasilić objawy choroby. Konsumpcja ostatniego posiłku powinna odbyć się około 3-4 godzin przed snem. Ważne jest wypijanie dużej ilości płynów (2 litry dziennie) – najlepiej nie słodzonych, dzięki czemu wydalanie kwasu przez nerki będzie bardziej efektywne. Warto sporządzić również jadłospis, który ułatwi kontrolowanie ilości puryn dostarczanych do organizmu.

Cena leczenia dny moczanowej

Leczenie dny moczanowej w Centrum Medycznym All-Med kosztuje 140zł.