Stulejka - leczenie stulejki w Łodzi | Przychodnia All-Med

Leczenie stulejki – niewygodny problem mężczyzn

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Stulejka (ang. Phimosis) to dolegliwość narządów płciowych, dotykająca nawet około 15% mężczyzn w każdym wieku. Objawia się ona zwężeniem ujścia napletka w takim stopniu, że zsunięcie go z żołędzia staje się niemożliwe. Lekceważenie problemu stulejki może doprowadzić do wielu powikłań, między innymi braku możliwości odbycia stosunku seksualnego.

Przyczyny pojawiania się stulejki

Przyczyny pojawienia się problemu stulejki możemy podzielić na wrodzone i nabyte. O ile wyjaśnienie pierwszych jest dość oczywiste, drugie związane są przede wszystkim z nieprzestrzeganiem zasad higieny osobistej, co skutkuje stanami zapalnymi napletka. Gojące się uszkodzenia tkanki tworzą blizny, które prowadzą do obkurczenia się skóry. Zdarzają się również inne przyczyny jak uraz prącia, choroba dermatologiczna, czy cukrzyca. Wytwarzająca się mastka w rowku zażołędnym oraz mocz, prowadzą do pogłębiania się problemu. Skutkiem tego stanu rzeczy mogą stać się problemy z odbyciem stosunku płciowego, niemożność oddawania moczu, stany zapalne dróg moczowo płciowych, czy nawet rak prącia.

Kiedy wybrać się do lekarza z problemem stulejki?

Wiele osób, u których pojawia się problem zastanawia się jak wygląda stulejka, oraz nad tym jak ją rozpoznać. Głównym objawem występującym przy stulejce jest ból. Zdarza się, że doprowadza on do jeszcze większego zaniedbania higieny, ze względu na problem z zsunięciem napletka. Skutkiem powyższego stanu rzeczy są obrzęki, przy których ściąganie napletka prowadzi do pęknięć tkanki. Zabliźniające się rany utrudniają w jeszcze większym stopniu ruchomość skóry na prąciu. Charakterystycznymi objawami jest często występujący i nieprzyjemny zapach, zaczerwienienia, a także widoczne stany zapalne napletka.

Bezzwłocznie po zaobserwowaniu jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z wyglądem, czy funkcjonowaniem prącia należy zgłosić się do lekarza specjalisty. Stulejka wymaga leczenia specjalistycznego, skutkiem nie podjęcia żadnych działań mogą być poważne infekcje. Nie istnieją domowe sposoby leczenia na uporanie się ze schorzeniem. U dzieci do 3 roku życia przyleganie napletka jest normalne, jeśli jednak w tym okresie nie rozpocznie się on odklejać należy skonsultować się z pediatrą.

Leczenie stulejki – metody stosowane

W przypadku niemowląt, małych dzieci oraz wczesnym stadium stulejki u dorosłych, można wykonać leczenie bezinwazyjne polegające na stosowaniu maści ze sterydami. Są one w stanie doprowadzić do odklejenia się napletka i powrotu do normalnego funkcjonowania narządu.

Jeśli jednak problem jest już rozwinięty, należy wykonać zabieg operacyjny. Czas jego trwania nie przekracza zazwyczaj 45 minut, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Wyróżniamy dwie główne metody tego typu leczenia:

  • Zabieg plastyczny, dzięki któremu napletek zostaje poszerzony bez konieczności jego usunięcia. Skóra po wykonaniu korekcji przykrywa żołądź w całości, dzięki czemu wygląd prącia nie ulega zmianie. Zabieg polega najczęściej na wykonaniu niewielkich nacięć wzdłuż osi prącia i ich poprzecznym zszyciu. Metoda ta jest zalecana przede wszystkim w przypadku niewielkich zwężeń napletka.
  • Obrzezanie, podczas którego napletek jest usuwany. Metoda ta jest uważana za najskuteczniejszą i daje pewność trwałego uporania się z problemem stulejki. Żołądź po wykonaniu tego zabiegu jest całkowicie lub częściowo odsłonięty, zarówno w stanie spoczynku jak i wzwodu. Należy pamiętać, że obrzezanie to zabieg leczniczy, często konieczny w przypadku osób mających stulejkę. Po wykonaniu zabiegu penis zachowuje wszystkie swoje funkcje.
    Wybór metody jest uzależniony od zaawansowania schorzenia i jest on dokładnie omawiany z urologiem przed rozpoczęciem leczenia.

Przygotowanie do zabiegu usunięcia stulejki

Przed wykonaniem zabiegu koniecznie jest wykonanie badań krwi (czasami również moczu) zalecanych przez lekarza. Zazwyczaj jest to morfologia oraz wskaźnik poziomu krzepnięcia. W dniu zabiegu krocze powinno być ogolone oraz dokładnie umyte.

Okres po zabiegu leczenia stulejki

Po wykonanie zabiegu usunięcia stulejki przez pierwsze tygodnie należy nosić opatrunek, który utrzymuje prącie w pozycji pionowej. Dzięki temu okres powrotu do pełnej sprawności jest zdecydowanie krótszy. Szwy usuwane są zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni. Należy również stosować maści łagodzące ból (np. Alantan) oraz antybiotyki. Mężczyźni powinni wstrzymać się przez przynajmniej miesiąc od jakichkolwiek form aktywności seksualnej. Powierzchnia żołędzia szybko przystosowuje się do odbierania stałych bodźców dotykowych, stan ten nie powinien powodować żadnego dyskomfortu. W okresie rekonwalescencji nie wskazany jest również intensywny wysiłek fizyczny, oraz korzystanie z publicznych kąpielisk.

Cena zabiegu usunięcia stulejki

Cena leczenia stulejki w Centrum Medycznym All-Med wynosi 1500 zł.

Dlaczego All-Med?