Najlepsze miejsca w Łodzi do trenowania na świeżym powietrzu

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Warto więc zadbać o dobre samopoczucie poprzez aktywność fizyczną. Przy okazji warto też obalić pewien mit, związany z tym, że trenowanie jest drogie i przeznaczone wyłącznie dla osób bogatych. Oto najlepsze miejsca w Łodzi do trenowania na świeżym powietrzu. Ranking rzecz jasna subiektywny, natomiast spełniający jedno ważne kryterium: Trenowanie w tych miejscach jest zupełnie darmowe lub związane z minimalną opłatą.

Najlepsze miejsca w Łodzi do trenowania na świeżym powietrzu

Orliki

Najlepsze miejsca w Łodzi do trenowania na powietrzu - Orliki

Orliki, czyli coś dla fanów piłki nożnej i treningów kardio. W Łodzi mamy ich kilkadziesiąt. Każda dzielnica ma ich co najmniej kilka. Jedyne co trzeba zrobić, to zarezerwować miejsce, zebrać kilkunastu kolegów, zabrać ze sobą piłkę i cieszyć się możliwością grania. Na ogół treningi takie nie są związane z żadną opłatą, choć w niektórych sytuacjach możemy zostać poproszeni o wpłacenie niewielkiej kwoty miesięcznej. Jeśli takie gry treningowe nie będą Wam wystarczały, możecie stworzyć drużynę i przystąpić do rozgrywek amatorskiej ligi orlikowej. Niektóre Orliki posiadają również boiska do gry w koszykówkę.

Dzięki treningom na zielonej murawie poprawisz swoją kondycję oraz wzmocnisz praktycznie wszystkie partie mięśniowe swojego ciała.

Siłownie na świeżym powietrzu

Siłownie na świeżym powietrzu. Łódź, Park na Zdrowiu

Wyrastają jak grzyby po deszczu, a zwłaszcza latem możemy zaobserwować na nich wzmożoną aktywność – o dziwo – starszych mieszkańców Łodzi. Tym bardziej jest to powód do tego, by budować kolejne siłownie na świeżym powietrzu. W końcu miasto XXI wieku powinno być przystosowane dla wszystkich mieszkańców, a skoro jest zainteresowanie taką formą aktywności, to czemu nie? Podobnie jak w przypadku Orlików, tak i tutaj dostępność oceniamy bardzo wysoko. Każda dzielnica Łodzi ma przynajmniej jedno takie miejsce.

Warto zaznaczyć także, że coraz więcej tego typu miejsc powstaje w pobliżu placu zabaw, a więc wzrasta zainteresowanie osób w wieku 25-40 lat. Tak usytuowane Fit Parki znajdują się:

  • na Młynku przy ośrodku MOSiR Fit Park przy ul. Śląskiej
  • w parku 1 Maja (Stawy Stefańskiego) w pobliżu Fit Park przy ul. Rudzkiej
  • przy Szkole Podstawowej nr 12 przy Fit Park przy ul. Jurczyńskiego 1/3
  • przy Szkole Podstawowej nr 204 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Fit Park przy ul.T.Gajcego 7/11
  • przy Gimnazjum nr 13 przy ul. Wici 16.
  • w Zgierzu przy ul. Łęczyckiej 4

Co ważne, w 2018 roku powstaną 4. kolejne tego typu miejsca: w Parku Piastowskim, lesie Olechowskim, na Kurczakach. Ostatnia lokalizacja nie jest jeszcze znana. Obecnie w Łodzi znajduje się 14 odkrytych siłowni. Na koniec roku 2018 będzie ich więc minimum 18.

Street workout

Ilość takich miejsc nie jest jeszcze zbyt powalająca, natomiast jest to dość nowa i niszowa kategoria sportu, dlatego narzekających prosimy o cierpliwość. Miejsce dla bardziej zaawansowanych, choć znajdzie się tutaj miejsce również dla amatorów.

Strefy do street workoutu dostępne są już w Łodzi, m. in. w Parku Podolskim na Dąbrowie oraz w samym centrum miasta, przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Sienkiewicza. Do końca roku 2018 powstanie jeszcze jedno takie miejsce. Łącznie będzie ich więc w Łodzi pięć.

Trasy biegowe

Mało kto wie, że Łódź to jedno z najbardziej “zielonych miast” w Polsce. Choć to Warszawa ma blisko dwa razy więcej lasów i parków, to jednak te największe znajdują się w Łodzi. Dla przykładu: Park Łagiewnicki jest największym lasem w obrębie miasta w Europie i posiada 1205ha. Dla porównania warszawski Las Kabacki ma 902ha. Łódzki Park na Zdrowiu liczy sobie 188,2ha, a Łazienki królewskie niespełna 77ha.

Tak naprawdę każdy teren zielony będzie dobry do biegania. W Łodzi mamy całą masę parków i skwerów. Oficjalnie mówi się o 60 takich miejscach. Dość wymienić Park Julianowski, Park Podolski, Uroczysko-Lublinek czy nieco mniejsze: Park im. H. Sienkiewicza czy Park im. Klepacza. Każdy z nich można wykorzystać w celach treningowych.

Trasy i ścieżki rowerowe

Oczywiście tak jak w przypadku biegania, tak i w przypadku jazdy na rowerze gorąco zachęcamy do treningów w okolicach terenów zielonych. Dzięki temu będziemy wdychać o wiele mniej spalin, tak więc taka przejażdżka okaże się dużo bardziej produktywna. Niemniej jednak żyjemy w dużym mieście, więc i intensywność życia jest wysoka. Miasto coraz bardziej stara się ułatwić życie rowerzystom, czego dowodem jest ok. 35 tras rowerowych w Łodzi.

Jazda na rolkach

Wydawać by się mogło, że miasto nie pomyśli o rolkarzach. Nic bardziej mylnego. W Parku Podolskim przy ul. Tatrzańskiej znajduje się dedykowane miejsce, dla fanów rolek i wrotek. Trasa może nie jest ogromna, ale musicie przyznać, że to i tak świetne przedsięwzięcie.

Miejsce jest wręcz idealne na rodzinny wypoczynek. W parku znajduje się cała masa ławek, siłownia na świeżym powietrzu, dużo urokliwych alejek oraz plac zabaw dla dzieci i niepełnowymiarowe boisko do piłki nożnej. Taka trasa dla rolkarzy, szczególnie tych początkujących, to doskonałe miejsce do szlifowania swoich umiejętności.

Kąpieliska

Kąpieliska znalazły się pod koniec rankingu z jednego prostego powodu. Są dosyć drogie i często bardzo mocno zatłoczone. Tak więc pływania raczej nie można zaliczyć do dyscyplin sportowych, które można uprawiać bardzo często i bez żadnych ograniczeń. Co prawda nie potrzebujemy do pływania sprzętu specjalistycznego, ale sama wejściówka potrafi skutecznie odstraszyć nawet największych miłośników pływania. Mimo wszystko pływać warto, bo jest to trening, który angażuje dosłownie wszystkie partie ciała.

Otwarte kąpieliska znajdują się m. in. w Aquaparku Fala, w Wodnym Raju, na Arturówku czy Pływalni “Promienistych”.

Skateparki

Skateparki w Łodzi

Źródło zdjęcia: Paweł Łacheta: www.okowokofoto.pl

Sport na pierwszy rzut oka nie tak bardzo popularny, ale jeśli przejdziemy się w weekend, w ładną pogodę na dowolny skatepark, to okaże się, że ma swoje spore grono fanatyków. Skateparków w Łodzi jest przynajmniej kilka, a chyba najbardziej znanym i obleganym jest ten na Widzewie. Inne znajdziemy także na chojeńskich Stawach Jana czy w Parku na Zdrowiu. Skateboarding uprawiany systematycznie i pod okiem doświadczonego nauczyciela, to świetny sposób na poprawienie kondycji oraz wzmocnienie dolnych partii ciała.

Sporty wodne

Sporty wodne w Łodzi - Wake&Roll Park

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/WakeAndRollParkLodz/ Na zdjęciu: Mateusz Gawroński, 2-krotny mistrz Polski, współwłaściciel Wake and Roll Park Łódź

Wydawać by się mogło, że w centrum Polski ciężko będzie o choćby najmniejszą formę aktywności sportowej “na wodzie”. I tutaj dobrą informację. Wybierając się na Stawy Stefańskiego, możemy nauczyć się jeździć na nartach wodnych oraz zapoznać się ze sztuką wakeboardingu. Oprócz tego, dostępne są nieco bardziej “przyziemne” formy aktywności. Możemy więc wynająć kajak, rower wodny czy łódkę. Wszystko w przystępnych cenach, w naprawdę przepięknych okolicznościach fauny i flory. Pamiętajcie, że Wake&Roll Park otwiera się rokrocznie w majówkę.

Parki linowe

Najlepsze miejsca do trenowania w Łodzi na świeżym powietrzu. Park linowy na Zdrowiu

Park linowy to fantastyczna forma aktywności fizycznej nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci i młodzieży. Obecnie w Łodzi znajdują się trzy parki linowe. Usytuowane są: w Arturówku, na Stawach Jana oraz w Parku nad Sokołówką.

Siatkówka

Najlepsze miejsca do trenowania w Łodzi na powietrzu. Manufaktura, plaża.

Oto kolejny dowód na to, że “pod chmurką” można również uprawiać sporty drużynowe. Oprócz piłki nożnej, na naszej liście znalazła się także siatkówka. Pograć w nią możemy m. in. w centrum miasta, a więc w łódzkiej Manufakturze. Od wielu lat obiekt ten latem wyposażany jest w plażę, której główną atrakcją jest właśnie plac do gry w siatkówkę. Rozgrywane są tutaj profesjonalne turnieje, ale przez większość czasu plaża dostępna jest dla każdego, zupełnie za darmo.

Dlaczego warto trenować na świeżym powietrzu?

Po pierwsze, komórki naszego ciała potrzebują tlenu, by funkcjonować sprawnie. Systematyczny wysiłek fizyczny, jest w stanie zwiększyć pojemność naszych płuc aż o 1/3. To z kolei sprawia, że pobudzamy cały układ krążenia. Dzięki temu poprawia się nasze samopoczucie. Jeśli non stop macie wrażenie ospałości, poddenerwowania, braku koncentracji, to naprawdę polecamy zacząć od krótkiej przebieżki na świeżym powietrzu. Często chorujesz? Z całą pewnością jedną z przyczyn jest słaba odporność organizmu. Dzięki treningom pod chmurką, zahartujesz swój organizm. Taki trening to także zastrzyk witaminy D, której niedobór prowadzi do cukrzycy, nowotworów oraz chorób układu krążenia.

 

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: