Grzybica pochwy – objawy, leczenie, profilaktyka

Grzybica pochwy zwana także kandydozą to infekcja, która dotyka kobiet w różnym wieku. Dochodzi do niej, gdy zostaje zachwiana naturalna flora bakteryjna. Grzybicę pochwy należy niezwłocznie wyleczyć, zanim dojdzie do powikłań. Czym objawia się grzybica pochwy i jak należy postępować, gdy spotka nas ten przykry problem?

Grzybica pochwy – objawy

Do głównych objawów grzybicy pochwy należą upławy, pieczenie, świąd, którym może niekiedy towarzyszyć ból. Wydzielina z pochwy zdrowej kobiety jest bezwonna, przejrzysta lub lekko biaława i śliska w dotyku. Jeśli zaobserwujesz u siebie białe zabarwienie wydzieliny, możesz podejrzewać, że masz infekcję pochwy. Infekcji często towarzyszy suchość pochwy oraz ogólny dyskomfort. Wargi sromowe mogą być zaczerwienione i obrzęknięte. Wszystkie wymienione dolegliwości nasilają się w drugiej połowie cyklu, a także po stosunku. Często zdarza się, że infekcja nie daje żadnych objawów i jest wykrywana dopiero podczas wizyty kontrolnej u ginekologa. Zakażenie grzybicą może samoistnie zanikać i nawracać, dlatego też ustąpienie dolegliwości nie jest sygnałem, że infekcja została wyleczona.

Co zrobić, gdy mam grzybicę pochwy?

Przede wszystkim, należy podjąć niezwłocznie kroki prowadzące do jak najszybszego wyleczenia zakażenia. Na początek należy zastosować probiotyki dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego, które pomogą odbudować zniszczone, dobre dla organizmu bakterie, np. po kuracji antybiotykowej. Naturalną florę bakteryjną w pochwie tworzą miliony mikroorganizmów, a pałeczki kwasu mlekowego nadają kwaśny odczyn chroniący przed atakiem chorobotwórczych wirusów, bakterii i grzybów. Wówczas, gdy w organizmie zabraknie tychże pałeczek, zostaje zachwiana naturalna flora bakteryjna i dochodzi do zakażeń.

Co wywołuje grzybicę pochwy?

Grzybica pochwy może dotknąć każdej kobiety, bez różnicy w jakim jest wieku. Najbardziej podatne na infekcje są kobiety w okresie menopauzy, ponieważ wtedy pochwa kobiety staje się suchsza, niż wcześniej, co z kolei przyczynia się do zwiększenia ryzyka dojścia do zakażenia. Słabo lub nie nawilżone błony śluzowe okolic intymnych mają tendencję do ulegania podrażnieniom, co znacznie ułatwia wnikanie grzybów do organizmu. Rozwojowi infekcji sprzyjają także:

  • cukrzyca
  • obniżona odporność
  • kuracja antybiotykowa
  • stres
  • brak higieny, zwłaszcza podczas menstruacji
  • infekcje bakteryjne
  • zaburzenia hormonalne

Grzybica pochwy – powikłania

Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję intymną, niezwłocznie podejmij walkę, ponieważ może ona doprowadzić do poważnych powikłań. Nawracająca lub przewlekła grzybica może skutkować dojściem do zakażenia kanału szyjki macicy i jajowodów, co w efekcie może wywołać bezpłodność lub zakażenie innych narządów wewnętrznych.

Grzybica pochwy – profilaktyka

Aby uniknąć infekcji pochwy, warto zadbać o swoją higienę. Przede wszystkim pamiętaj, aby odświeżać się dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Przygotuj sobie także osobny ręcznik do wycierania okolic intymnych. Pamiętaj, aby wycierać się suchym ręcznikiem, ponieważ na mokrym mogą znajdować się grzyby. Ostrożnie korzystają z toalet publicznych. W przypadku stosowania kuracji antybiotykowej wspieraj się probiotykami, stosuj je na wszelki wypadek także dopochwowo.  Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę.

Dowiedz się więcej, na temat prowadzonych badań klinicznych w zakresie leczenia grzybicy pochwy.

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: