Plan porodu – czy warto go sporządzić i co powinno się w nim znaleźć?

Co to jest plan porodu? Jak i kiedy go przygotować? Na te pytania powinna znać odpowiedź każda przyszła mama. Dlaczego? Głównie z uwagi na to, że sporządzenie takiego dokumentu pozwala wyrazić oczekiwania ciężarnej dotyczące porodu oraz ograniczyć niepotrzebny stres i obawy z nim związane. 

Co to jest plan porodu?

Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety. Każda kobieta ma swoje własne wyobrażenie na jego temat. Plan porodu to dokument, który jest swego rodzaju instrukcją opartą o oczekiwania ciężarnej względem przebiegu narodzin dziecka. Jego treść można skonfrontować z tym, co przewidują standardy opieki okołoporodowej.

Sporządzenie planu porodu nie jest obowiązkowe, ale warto go mieć. Można potraktować go jak list do personelu, który pozwoli przedstawić swoją wizję. Do przygotowania planu porodu należy podejść w przemyślany sposób i skonsultować przed porodem np. z położną ze szkoły rodzenia albo ginekologiem prowadzącym ciążę. 

Optymalny czas do opisania swoich przemyśleń to miesiąc przed terminem porodu – nie jest to jednak ścisła zasada, ani konieczność. Osoba, która będzie się opiekować przyszłą mamą na sali porodowej ma obowiązek omówić plan porodu i wyjaśnić, które zapisy można zrealizować oraz podać alternatywne wyjścia dla tych, które są niemożliwe do spełnienia. Takie rozwiązanie zapewni spokój zarówno przyszłej mamie, osobom towarzyszącym, a także odbierającym poród. 

Dlaczego warto napisać plan porodu?

Pisanie planu porodu ma wiele zalet i niesie za sobą wymierne korzyści. Jedną z nich jest zmotywowanie przyszłych rodziców do poszerzenia swojej wiedzy na temat przebiegu porodu. Aby  właściwie podejść do sporządzenia planu, należy poznać poszczególne fazy porodu i możliwości postępowania w trakcie  trwania każdej z nich. To również pozwoli zmniejszyć lęk przed porodem. Przygotowanie tego dokumentu zapewnia także możliwość przekazania swoich oczekiwań na sali porodowej, co ograniczy różnego rodzaju ,,niespodzianki”, ponieważ przedyskutowany z położną przed porodem plan pozwoli zarówno położnej, jak i rodzącej obrać kompromisową strategię postępowania w różnych sytuacjach. Kolejna korzyść, to także pomoc dla samej położnej opiekującej się przyszłą mamą, która będzie wiedziała na których aspektach zależy najbardziej jej podopiecznej. Taki plan zdecydowanie ułatwia komunikację. Dzięki temu poród zostanie zorganizowany i poprowadzony w sposób zgodny z oczekiwaniami przyszłych rodziców i pozwoli uniknąć nieporozumień, czy rozczarowań. Jeśli zdecydujesz się sporządzić taki plan, powinnaś jednak pamiętać, że nie wszystko można przewidzieć, a w niektórych trudnych sytuacjach podczas porodu, położna lub lekarz są zmuszeni podejmować niezaplanowane i nieomawiane wcześniej działania medyczne, dla dobra pacjentki i dziecka.

Jak napisać plan porodu – czy jest potrzebny wzór?

Dobrze zacząć od napisaniu o oczekiwaniach, co do miejsca urodzenia dziecka.  Następnie można uwzględnić np. czynności wykonywane przy rodzącej oraz postępowanie z noworodkiem. W takim planie warto także określić preferencje co do pobytu na oddziale położniczym i jego warunkach. Warto też podkreślić, czy mamie szczególnie zależy na karmieniu piersią, bądź na szczegółowym instruktażu pielęgnacji. To także miejsce na przekazanie ważnych informacji o samej przyszłej mamie np. szczególnych obawach.

Poród jest wydarzeniem dynamicznym, dlatego plan porodu można na bieżąco modyfikować, w zależności od konkretnych potrzeb i przebiegu sytuacji. 

Warto pamiętać, że plan porodu to nie lista życzeń, a podkreślenie, na których aspektach przebiegu porodu i pobytu w szpitalu rodzicom zależy najbardziej. Musi on być napisany w sposób przemyślany, najlepiej wspólnie z partnerem, a następnie skonsultowany z położną. 

 

Dołącz do dyskusji:

Jedna odpowiedź do “Plan porodu – czy warto go sporządzić i co powinno się w nim znaleźć?”

  1. Czy mam prawo do sporządzenia planu porodu wspólnie z lek. połoźnikiem lub położną nieodpłatnie w ramach NFZ.?
    Jakie faktycznie szczególy z tego planu będą niemożliwe w trakcie obecnej pandemii Covid-19?
    Spotkałam się z sygnałami że placówki w obecnej sytuacji odmawiają przyjecia planu porodu do dokumentacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: