Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się układem endokrynnym – jest to układ organizmu składający się z szeregu gruczołów wydzielających różnego rodzaju hormony.
Hormony pomagają kontrolować metabolizm, regulować poziom cukru, soli i wapnia, wzrost, dojrzewanie i rozmnażanie. Mają one niezwykle silny wpływ na nasze zdrowie, witalność i ogólne samopoczucie.
Choroby endokrynologiczne – jakie objawy mogą je zwiastować?
W organizmie człowieka znajduje się szereg narządów zwanych gruczołami dokrewnymi. Gruczoły te wydzielają do krwioobiegu hormony, których zadaniem jest utrzymanie i regulacja funkcji organizmu. W przypadku zaburzeń mogą one wytwarzać nadmierne lub zmniejszone ilości pewnych hormonów, co może powodować pogorszenie stanu zdrowia.
Wiele objawów może wskazywać na zaburzenia hormonalne, w tym:
- nagła utrata wagi
- drgawki
- nadmierne pocenie się
- silne przemęczenie
- sucha skóra
- bóle stawów
- nieprawidłowości w poziomie cukru we krwi
Jakie choroby leczy endokrynolog?
Najczęstsze choroby, których leczeniem zajmują się endokrynolodzy to:
- Nadczynność tarczycy (tyreotoksykoza)
- Niedoczynność tarczycy
- Zaburzenia gospodarki wapniowej – w tym nadczynność i niedoczynność przytarczyc
- Zaburzenia nadnerczy – choroba Addisona (niewydolność nadnerczy) i zespół Conna (wytwarzanie zbyt dużej ilości aldosteronu)
- Hipogonadyzm – obniżenie czynnościowej aktywności gonad. U mężczyzn oznacza to mniejszą produkcję testosteronu, a u kobiet mniejszą produkcję estrogenów
- Zespół policystycznych jajników (PCOS) – może powodować szereg objawów, w tym nieregularne miesiączki
- Problemy z przysadką mózgową – w tym prolaktynoma (rodzaj guza) i niefunkcjonujący gruczolak (łagodny guz przysadki mózgowej)
- Cukrzyca typu 1 i typu 2