Zaburzenia emisji głosu

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 83

Do zaburzenia emisji głosu może dochodzić najczęściej w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli infekcja obejmuje krtań, może dojść także do obrzęku strun głosowych, co może powodować chrypkę, a nawet bezgłos. Chrypka powstała w wyniku takiej infekcji powinna minąć po kilku dniach. Co gdy jednak nie mija, pomimo że po infekcji już dawno nie ma śladu? Jeśli chrypka utrzymuje się ponad dwa tygodnie lub powraca bez związku z infekcją należy udać się do specjalisty.

Największy odsetek osób, których dotykają problemy z emisją głosu stanowią osoby, które na co dzień ,,pracują’’ głosem: nauczyciele, muzycy itd. Są to tzw. czynnościowe zaburzenia głosu. Przydarzają się one także osobom, które przeżywają przewlekły stres, stan podwyższonego wzbudzenia emocjonalnego.

Nieleczone zaburzenia czynnościowe głosu mogą prowadzić do powstawania guzków głosowych, polipów lub obrzęku strun głosowych. Warto podjąć interwencję tak szybko, jak jest to możliwe – jest to szczególnie ważne w przypadku osób pracujących głosem. Zgłoszenie się do specjalisty w porę pozwoli na ocenę stanu zdrowia pacjenta, ustalenie przyczyny i obranie drogi leczenia. Lekarz może zlecić pacjentowi leczenie farmakologiczne, fizykoterapię i rehabilitację głosu.

Rehabilitacja jest niezwykle ważnym narzędziem nie tylko leczenia, ale także profilaktyki zaburzeń emisji głosu. Podczas rehabilitacji pacjent skupia się na prawidłowej emisji głosu oraz na eliminacji nieprawidłowych nawyków. Rehabilitacja może obejmować terapię manualną w postaci masażu krtani.
Należy pamiętać, że zakres leczenia oraz rehabilitacji powinien być dopasowany indywidualnie do pacjenta.

Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty, zgłoś się do naszego neurologopedy

Dlaczego All-Med?