Usunięcie pęcherzyka żółciowego

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Pęcherzyk (inaczej woreczek) żółciowy to element organizmu człowieka, odpowiedzialny za przechowywanie żółci wytwarzanej przez wątrobę. Ta zaś jest substancją niezbędną do prawidłowego trawienia tłustych pokarmów. Pojawienie się kamieni zbudowanych z cholesterolu i kwasów żółciowych, jest najczęstszą przypadłością związaną z narządem. Stan ten objawia się ostrym bólem brzucha, połączonym niekiedy z gorączką i nudnościami.

Przygotowanie do zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego

Przed operacją lekarz powinien zlecić wykonanie badań krwi, RTG klatki oraz innych w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Bezpośrednio przed zabiegiem nie należy pić, jeść oraz palić papierosów. Często zalecana jest również dieta oczyszczająca jelita.

Jak przebiega usunięcie pęcherzyka żółciowego?

Dzięki przeprowadzeniu badania USG, lekarz może trafnie ocenić stan woreczka żółciowego oraz podjąć decyzję dotyczącą leczenia. Operacyjne usunięcie narządu stanowi najskuteczniejszą metodę zwalczania choroby. Polega ono na wykonaniu kilku niewielkich nacięć skóry brzucha, przez które do organizmu pacjenta wprowadzane jest narzędzie zwane laparoskopem (zawiera ono kamerę). W celu ułatwienia dostępu do pęcherzyka, stosuje się wypełnienie jamy brzusznej dwutlenkiem węgla.

Po zlokalizowaniu woreczka, chirurg wycina go i zakłada szwy. W przypadku wystąpienia ostrego stanu zapalnego, konieczne jest przeprowadzenie tradycyjnej operacji z pełnym dostępem do jamy brzusznej pacjenta. Jeśli kamienie zagnieździły się w drogach żółciowych, wykonywany jest zabieg polegający na wprowadzeniu przez usta urządzenia zwanego endoskopem. Przepycha on złogi do dwunastnicy, a te zostają następnie wydalone samoistnie razem z kałem.

Okres pozabiegowy

Należy pamiętać, że usunięcie pęcherzyka żółciowego nie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W pierwszych dniach po operacji, pacjentowi towarzyszyć może ból oraz wzdęcia. Po około tygodniu następuje powrót do normalnego funkcjonowania, zaleca się jednak unikanie wysiłku fizycznego przez kilka tygodni. Ważne jest również zastosowanie odpowiedniej, niskotłuszczowej diety.

Dieta po operacji usunięcia pęcherzyka

Przez około 5-6 tygodni po wykonaniu operacji należy stosować lekkostrawną dietę. Należy całkowicie zaprzestać spożywania tłustych pokarmów, ostrych przypraw, alkoholu oraz palenia papierosów. Niewielki posiłki powinny być przyjmowane regularnie co około 3 godziny. Zaleca się również unikać pokarmów powodujących wzdęcia (np. cebula, warzywa strączkowe, kapusta).

Cena zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego

Cena zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego waha się od 4000 do 5000 zł.